Octenisept

1.1. Octenisept – postać farmakologiczna

Octenisept ma postać przejrzystego, bezbarwnego prawie bezwonnego płynu. Opakowania: Butelki z HDPE z pompką rozpylającą z LDPE z zabezpieczeniem gwarancyjnym, zawierające 50 ml lub 250 ml płynu. Butelki z HDPE z zamknięciem z PP z zabezpieczeniem gwarancyjnym, zawierające 450 ml, 500 ml lub 1000 ml płynu. Butelka 50 ml jest umieszczona w pudełku tekturowym. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

1.2. Octenisept – skład

Substancjami czynnymi leku są: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. 100 g płynu zawiera 0,10 g oktenidyny dichlorowodorku i 2,00 g fenoksyetanolu. Pozostałe składniki to: kokamidopropylobetaina – roztwór 30% lub 38% (octan dimetyloamoniowy kwasu amidopropylokokosowego, sodu chlorek, woda), sodu D-glukonian, glicerol 85%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

1.3. Octenisept – podmiot odpowiedzialny

Schülke & Mayr GmbH Robert Koch Strasse 2 22851 Norderstedt Niemcy Tel.: +49 40 52100-0 Fax: + 49 40 52100-318 E-mail: info@schuelke.com. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego: Schulke Polska Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 132, 02-305 Warszawa. Tel.: 22 11 60 700. Fax: 22 11 60 701. E-mail: schulke.polska@schuelke.com

1.4. Octenisept – dawkowanie

Podanie na skórę. Octenisept należy nanosić minimum raz na dobę na leczony obszar poprzez spryskanie, przetarcie jałowym gazikiem, lub za pomocą przymoczka zapewniając całkowite nawilżenie.

 • Dezynfekcja skóry i błony śluzowej. Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym produktem leczniczym octenisept lub zwilżone poprzez rozpylenie leku bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania – minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp produkt leczniczy rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
 • Antyseptyka powierzchownych ran. Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem octenisept. Leku octenisept należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. W ranach z wysiękiem należy użyć octeniseptu w postaci przymoczka, zapewniając kontakt z raną oraz jej nawilżenie przez minimum 1 minutę, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut.
 • Pielęgnacja szwów pooperacyjnych. Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem octenisept. Leku octenisept należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. Lek octenisept działa odkażająco i znieczulająco.. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym lekiem octenisept, promieniście od środka na zewnątrz rany.
 • Antyseptyka błony śluzowej pochwy. Lekiem octenisept należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej pochwy zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek octenisept skutecznie działa bakteriobójczo na różne bakterie m.in. Gram dodatnie i Gram ujemne.
 • Antyseptyka żołędzi prącia mężczyzny. Lekiem octenisept należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej żołędzi prącia zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę.
 • Dezynfekcja jamy ustnej. Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku octenisept przez 20 sekund.
 • Pielęgnacja kikuta pępowinowego. Do pielęgnacji kikuta pępowinowego należy używać gazika nasączonego lekiem octenisept. Po 1 minucie należy osuszyć kikut oraz skórę wokół. Należy utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.

1.5. Octenisept – wskazania

Lek octenisept jest przeznaczony do:

 • odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi;
 • wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie powierzchni zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych;
 • wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego;
 • w pediatrii (m. in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego);
 • do dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej);
 • ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej;
 • w obrębie narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny.

Octenisept jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.

1.6. Octenisept – przeciwwskazania

Jeśli pacjent ma uczulenie na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Nie należy stosować leku octenisept do płukania jamy brzusznej. Ostrzeżenia i środki ostrożności Lek do stosowania na skórę. W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz). Należy stosować ostrożnie u noworodków, zwłaszcza u wcześniaków. Octenisept może powodować ciężkie zmiany skórne. Należy usunąć nadmiar leku i upewnić się, że roztwór nie pozostaje na skórze dłużej, niż to konieczne (dotyczy to również materiałów nasączonych roztworem stykających się bezpośrednio z pacjentem). Nie należy stosować do oka leku octenisept. W razie kontaktu leku z oczami, należy niezwłocznie je przepłukać dużą ilością wody. Nie zaleca się stosowania leku octenisept do wnętrza ucha oraz nie należy dopuszczać do jego połykania. Oktenidyny dichlorowodorek jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Z uwagi na to, że oktenidyny dichlorowodorek w leku octenisept występuje tylko w ilości 0,1% zagrożenie tą substancją jest mało prawdopodobne.

2. Octenisept – informacje podstawowe

2.1. Octenisept – skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią. Po zwilżeniu błony śluzowej pochwy w rzadkich przypadkach może wystąpić odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia. Przy płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek z działaniem leku.

2.3. Octenisept podczas ciąży

Brak jest wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży.

2.4. Octenisept a karmienie piersią

Brak jest wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie karmienia piersią.

2.5. Octenisept z innymi lekami

Leku octenisept nie należy stosować razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Octenisept jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami tworzyć trudno rozpuszczalne pozostałości. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań).

2.6. Octenisept przy nadciśnieniu

Brak informacji.

2.7. Octenisept a prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku octenisept na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

2.8. Octenisept a alkohol

Brak informacji.

2.9. Octenisept – przedawkowanie

W razie zastosowania ilości leku większej niż zalecana lub spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty

3. Octenisept – informacje dodatkowe

3.1. Gdzie kupić Octenisept

Octenisept dostępny jest w każdej aptece. Należy do grupy popularnych leków i jest dostępny w sposób powszechny. Zapytaj o Octenisept w najbliższej aptece.

3.2. Octenisept – cena, ile kosztuje Octenisept?

Cena opakowania Octeniseptu uzależniona jest od wielkości opakowania i cennika apteki. O cenę Octeniseptu zapytaj w ulubionej bądź najbliższej aptece.

3.3. Octenisept – zamienniki

Przedstawiamy listę zamienników Octeniseptu. Przed wyborem zamiennika skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Zamienniki Octeniseptu: Linoseptic (aerozol), Maxiseptic (aerozol), Oktaseptal (aerozol), Maxiseptic (płyn), Octenisept (płyn).

3.4. Octenisept na receptę czy Octenisept bez recepty?

Octenisept dostępny jest bez recepty.

3.5. Octenisept – ulotka

Pobierz ulotkę Octeniseptu

3.6. Octenisept – opinie

Poniżej przedstawiamy opinię użytkowników serwisu DataPharm na temat leku Octenisept. Jeśli posiadasz własną opinię o Octenisept, podziel się nią z czytelnikami serwisu dodając komentarz.

5 thoughts on “Octenisept

 1. Przyjmowałem ten lek od tygodnia i nasze opinie są zadowalające. Dużo lepsze od wcześniejszego zamiennika. Od dziś wyłącznie ten lek.

 2. Zażywałam to lekarstwo od miesiąca i moje opinie są zadowalające. Dużo lepsze od wcześniejszego zamiennika. Od dziś wyłącznie to lekarstwo.

 3. Zażywałam to lekarstwo od 5 dni i moje efekty są zadowalające. Lepsze od wcześniejszego zamiennika. Od teraz tylko to lekarstwo.

 4. Zażywałam ten lek od jakiegoś czasu i moje opinie są pozytywne. Znacznie lepsze od zamienników. Od dziś tylko to lekarstwo!

 5. Zażywałem ten lek od jakiegoś czasu i moje wnioski są pozytywne. Dużo lepsze od wcześniejszego zamiennika. Od dziś wyłącznie ten lek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *