Nimesil

1.1. Nimesil – postać farmakologiczna

Nimesulid jest granulatem do sporządzania zawiesiny doustnej pakowanym w saszetki i tekturowe pudełko. Opakowanie zawiera 9, 15 lub 30 saszetek 1 saszetka zawiera 100 mg nimesulidu.

1.2. Nimesil – skład

 • Substancją czynną leku jest nimesulid.
 • Pozostałe składniki to: sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach pomarańczowa, kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryna, makrogolu eter cetostearylowy.

1.3. Nimesil – podmiot odpowiedzialny

Podmiot odpowiedzialny: Laboratori Guidotti S.p.A. Via Livornese 897 56122 Piza Włochy. Wytwórca Fine: Foods and Pharmaceuticals N.T.M. S.P.A. Via Grignano 43 24041, Brembate (Bergamo) Włochy lub Laboratorios Menarini S.A. Alfonso XII 587 E-08918 Badalona, Barcelona Hiszpania. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego: Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o. tel. (22) 566 21 00 fax (22) 566 21 01.

1.4. Nimesil – dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka leku Nimesil to 100 mg dwa razy na dobę (2 razy 1 saszetka) po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody (np. 1 szklanka). Nimesil należy stosować przez okres najkrótszy, jak to jest możliwe i nie dłużej niż 15 dni w jednym cyklu leczenia. Przyjmowanie leku przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Pacjenci w podeszłym wieku: nie ma konieczności zmniejszania dawki dobowej. Stosowanie u dzieci i młodzieży. Dzieci powyżej 12 lat: nie ma konieczności modyfikowania dawkowania. Pominięcie zastosowania leku Nimesil – nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

1.5. Nimesil – wskazania

Nimesil jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o właściwościach przeciwbólowych. Nimesil jest wskazany w leczeniu ostrego bólu oraz w pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu.  Zanim lekarz przepisze Nimesil, rozważy, czy korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

1.6. Nimesil – przeciwwskazania

 • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na nimesulid lub którykolwiek z pozostałych składników leku Nimesil;
 • jeśli u pacjenta wystąpiła reakcja alergiczna (np. świszczący oddech, wydzielina z nosa lub niedrożność nosa, pokrzywka) po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ);
 • jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpiła reakcja na nimesulid dotycząca wątroby;
 • jeśli pacjent zażywa inne leki, o których wiadomo, że mogą mieć wpływ na wątrobę np. paracetamol, inne leki przeciwbólowe lub NLPZ;
 • jeśli pacjent zażywa leki powodujące uzależnienie, jest uzależniony od leków lub od innych substancji;
 • jeśli pacjent nadużywa alkoholu;
 • jeśli u pacjenta stwierdzono chorobę wątroby lub zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych;
 • jeśli u pacjenta rozpoznano wrzód trawienny (wrzód żołądka lub dwunastnicy) obecnie lub w przeszłości;
 • jeśli u pacjenta wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego;
 • jeśli u pacjenta wystąpiło krwawienie do mózgu (udar mózgu);
 • jeśli u pacjenta wystąpiły inne zaburzenia związane z krwawieniem lub niedostateczną krzepliwością krwi;
 • jeśli u pacjenta wystąpiła niewydolność serca, choroba nerek (niewydolność nerek) lub jakakolwiek choroba wątroby;
 • jeśli u pacjenta aktualnie występuje gorączka lub grypa (uogólniony ból mięśni, złe samopoczucie, dreszcze lub gorączka);
 • u pacjentek w ostatnich 3 miesiącach ciąży;
 • u pacjentek karmiących piersią.

Nie stosować leku Nimesil u dzieci w wieku poniżej 12 lat

2. Nimesil – informacje podstawowe

2.1. Nimesil – skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Obserwowano łagodne i przemijające działania niepożądane dotyczące układu pokarmowego takie jak: zgaga, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia. Niezbyt często występowały krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie i perforacja dwunastnicy lub żołądka, zapalenie żołądka i jelit. Bardzo rzadko występowały: niestrawność, ból brzucha, zapalenie jamy ustnej. Objawy te najczęściej nie powodowały konieczności odstawienia leku. Opisywano skórne reakcje alergiczne, takie jak: rumień, świąd, wysypka, zapalenie skóry, nasilenie obrzęków i pokrzywka. Znacznie rzadziej obserwowano działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego takie jak: ból głowy, zawroty głowy i senność. Inne bardzo rzadko obserwowane działania niepożądane to: skąpomocz z zatrzymaniem lub bez zatrzymania płynów i z miejscowymi lub uogólnionymi obrzękami; krwawe wymioty (prawdopodobnie związane z krwawieniem z przewodu pokarmowego i owrzodzeniem); wybroczyny i plamica, szczególnie kończyn dolnych, wyjątkowo związane z małopłytkowością. Bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia wątroby, w większości przypadków przemijającego po przerwaniu terapii. W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca. Przyjmowanie takich leków jak Nimesil może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru. Tak jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, nimesulid może bardzo rzadko wywoływać ciężkie reakcje nadwrażliwości (takie jak zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella). Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w tej ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

2.3. Nimesil podczas ciąży

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Badania na zwierzętach nie wykazały embriotoksycznego działania leku, jednak z powodu braku danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet w ciąży jego podawanie kobietom w ciąży nie jest wskazane. Z uwagi na możliwość wystąpienia ryzyka zaburzeń zdolności rozrodczej nimesulid nie jest zalecany do stosowania u kobiet planujących ciążę.

2.4. Nimesil a karmienie piersią

Ponieważ nie wiadomo, czy nimesulid przenika do mleka kobiecego, jego stosowanie w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

2.5. Nimesil z innymi lekami

Jeśli pacjent zażywa którykolwiek z następujących leków, który może zakłócać działanie leku Nimesil:

 • kortykosteroidy np. kortyzon (lek przeciwzapalny);
 • leki zmniejszające krzepliwość np. warfaryna (leki przeciwzakrzepowe, kwas acetylosalicylowy);
 • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki przeciwdepresyjne);
 • lit stosowany w leczeniu depresji oraz podobnych zaburzeń;
 • metotreksat (lek stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i nowotworów);
 • cyklosporyna, lek stosowany po transplantacji lub w leczeniu zaburzeń systemu immunologicznego; należy o tym poinformować lekarza lub farmaceutę przed rozpoczęciem stosowania leku Nimesil.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Pacjenci przyjmujący Nimesil, leczeni dodatkowo innymi lekami działającymi drażniąco na przewód pokarmowy, powinni być poddani bardziej wnikliwej obserwacji. Równoczesne podawanie leku Nimesil i leków przeciwzakrzepowych nasila ich działanie. Z powodu silnego wiązania nimesulidu z białkami osocza, pacjenci leczeni równocześnie hydantoiną i sulfonamidami powinni pozostawać pod stałą kontrolą (nasilenie działania hydantoiny i sulfonamidów wskutek wypierania ich z połączeń z białkami). Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać stężenie w osoczu: digoksyny, litu, metotreksatu i cyklosporyny, zwiększając toksyczność tych leków. Jednoczesne podawanie nimesulidu z innymi NLPZ, lekami hamującymi działanie płytek, selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny lub glikokortykosteroidami zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Jednoczesne podawanie nimesulidu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas może spowodować zwiększenie stężenia potasu w osoczu.

2.6. Nimesil przy nadciśnieniu

Przyjmowanie takich leków jak Nimesil może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru.

2.7. Nimesil a prowadzenie pojazdów

Podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, Nimesil może powodować senność i zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy wstrzymać się od wykonywania czynności wymagających sprawności psychofizycznej. Pacjenci, których aktywność zawodowa powoduje konieczność stałej koncentracji, powinni natychmiast informować lekarza o wystąpieniu senności lub zawrotów głowy w trakcie leczenia.

2.8. Nimesil a alkohol

Brak informacji

2.9. Nimesil – przedawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Nimesil. W przypadku podejrzenia przedawkowania leku należy natychmiast wezwać lekarza. Zalecane jest leczenie objawowe. Można rozważyć płukanie żołądka i podanie węgla aktywnego, jeśli od przedawkowania nie upłynęły 4 godziny. Wymagane jest monitorowanie czynności wątroby i nerek.

3. Nimesil – informacje dodatkowe

3.1. Gdzie kupić Nimesil

Nimesil dostępny jest w każdej aptece. Należy do grupy popularnych leków i jest dostępny w sposób powszechny. Zapytaj o Nimesil w najbliższej aptece.

3.2. Nimesil – cena, ile kosztuje Nimesil?

Cena opakowania Nimesilu uzależniona jest od wielkości opakowania i cennika apteki. O cenę Nimesilu zapytaj w ulubionej bądź najbliższej aptece.

3.3. Nimesil – zamienniki

Przedstawiamy listę zamienników Ketonalu. Przed wyborem zamiennika skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Zamienniki Nimesilu: Aulin (tabletki), Minesulin (proszek do wytworzenia zawiesiny), Minesulin (tabletki), Aulindol (żel).

3.4. Nimesil na receptę czy Nimesil bez recepty?

Nimesil dostępny jest na receptę.

3.5. Nimesil – ulotka

Pobierz ulotkę Nimesilu

3.6. Nimesil – opinie

Poniżej przedstawiamy opinię użytkowników serwisu DataPharm na temat leku Nimesil. Jeśli posiadasz własną opinię o Nimesilu, podziel się nią z czytelnikami serwisu dodając komentarz.

5 thoughts on “Nimesil

 1. Brałem ten lek od miesiąca i moje efekty są pozytywne. Lepsze od wcześniejszych zamienników. Od teraz tylko ten lek!

 2. Przyjmowałem ten lek od miesiąca i nasze wnioski są pozytywne. Lepsze od zamienników. Od teraz wyłącznie to lekarstwo!

 3. Przyjmowałem ten lek od tygodnia i moje efekty są zadowalające. Znacznie lepsze od zamienników. Od teraz wyłącznie ten lek.

 4. Zażywałam to lekarstwo od dwóch tygodni i moje wnioski są zadowalające. Lepsze od zamiennika. Od teraz tylko to lekarstwo!

 5. Zażywałem ten lek od dwóch tygodni i moje opinie są rewelacyjne. Znacznie lepsze od zamiennika. Od tego momentu wyłącznie to lekarstwo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *