Jak powstała Coca-Cola?

W roku 1886 farmaceuta John Stith Pemberton zaprezentował w Stanach nowy lek szerokiego zastosowania, umożliwiający leczenie chorób układu nerwowego i impotencji oraz eliminację symptomów bólowych. Lek składał się z mieszanki liści koki i orzechów drzewa coli w proporcji 3:1. Po 17 latach od pojawienia się Coca-Coli na rynku, producentów oskarżono o powodowanie niepokoi publicznych. Wiązało się to z mieszkańcami miast pod wpływem dawki składnika znajdującego się w napoju, a mianowicie soku koki. Technologia produkcji Coca-Coli została zmieniona, i podczas recyklingu świeżych liści koki, została wyeliminowana kokaina.

Co jest trucizną?

Kto wypowiedział „Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”. Paracelsus badał wiele substancji chemicznych pod kątem wykorzystania ich jako leki. Badał też ich właściwości trujące, można go więc uznawać także za ojca toksykologii. Dzięki temu stwierdzeniu jest uważany za ojca hormezy.

Jak powstała Aspiryna?

W pierwszej dekadzie sierpnia 1897 roku Felix Hoffman, farmaceuta etatowy niemieckiej firmy Bayer, za pomocą metody acetylowania uzyskał kwas salicylowy w czystej postaci i stabilnym kształcie. W ten sposób pojawiła się Aspiryna — pierwszy na świecie lek na bazie sztucznie wytworzonej substancji.

Antybiotyki dla zwierząt.

80% wolumenu antybiotyków sprzedanych w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych nie służyło bynajmniej leczeniu ludzi. Leki te podawane były zwierzętom hodowanym „na mięso”. Faszerowanie zwierząt antybiotykami to poważny problem, który nie pozostaje bez wpływu na zdrowie konsumentów. Ilość substancji dodawanych mięsa trafiającego do sprzedaży sprawia, że właściwie mogłoby ono zacząć świecić.

Czym dawniej zajmował się fasowacz?

Odważał i pakował leki w aptece. Fasowacz pracownik apteki, nieposiadający specjalistycznego wykształcenia farmaceutycznego, zajmujący się odważaniem (lub odliczaniem) i pakowaniem odpowiednich porcji leków (np. tabletek) zgodnie z zapotrzebowaniem pacjenta albo przepisanymi przez lekarza w recepcie zaleceniami.

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

10 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Chociaż najbardziej znanymi zaburzeniami psychicznymi są depresja i schizofrenia, to spektrum tych chorób jest bardzo szerokie.

Psychoterapia a psychotropy.

Niektóre zaburzenia da się leczyć bez leków z zastosowaniem psychoterapii, a ich skuteczność bywa porównywalna (nie dotyczy to jednak poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak na przykład schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, głęboka depresja, ciężkie zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i inne,

Z której części drzewa Chinowca pozyskuje się słynny lek chininę?

Chininę pozyskuje się z kory. Z kory Chinowca otrzymuje się lek chininę do zwalczania malarii. Podstawową cechą chininy jest hamowanie erytrocytarnych form zarodźca malarycznego

Antybiotyk w starożytności.

Naukowcy dokonali ciekawego odkrycia! Mianowicie w kościach starożytnych nubijskich mumii znaleźli tetracyklinę. Jest to zupełnie współczesny antybiotyk, skąd więc znalazł się w tak starych eksponatach? Okazuje się, że Nubijczycy zawdzięczają go piciu piwa. Czy można wyobrazić sobie przyjemniejszy sposób walki z chorobą?

Ketchup jako lekarstwo.

W latach dwudziestych XIX wieku w amerykańskich aptekach sprzedawało się zwykły ketchup. Był uznany za skuteczny środek na leczenie wyprysków i łysienia, a nawet został opatentowany jako preparat leczniczy. Chociaż dzisiaj ketchup jest powszechnie używany w gastronomii, a nie w medycynie, wchodzący w jego skład barwnik likopen jest przeciwutleniaczem bardzo korzystnym dla organizmu. Nawet w świeżych pomidorach zawartość likopenu jest niższa niż w ketchupie. Obecnie likopen da się kupić w zwykłej aptece w postaci pigułek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *